9 вересня 1769 року народився великий митець українського слова Котляревський Іван Петрович

Котляре́вський Іва́н Петро́вич — український письменник, поет, драматург, засновник нової української літератури, громадський діяч. Підтримував зв'язки з декабристами.
Народження: 9 вересня 1769 р., Полтава
Смерть: 10 листопада 1838 р., Полтава
Найвідоміші  твори: поема «Енеїда» (1798) — перший твір нової української літератури, написаний народною мовою. Водевіль «Москаль-чарівник» (1819), п’єса «Наталка-Полтавка» (1819).
Цікаві факти про «Енеїду» І. Котляревського:
Написана 29-річним Котляревським чотиристопним ямбом на сюжет класичної поеми римського поета Вергілія.
Складається з 6 частин на відміну від 12 частин поеми Вергілія.
Започаткувала становлення нової української літератури.
Є першою пам’яткою українського письменства, укладеною українською розмовною мовою.  В ній згадуються українські імена, персонажі фольклору (на щиті Енея Вулкан викував героїв українських казок Телесика, Котигорошка, Івана Царевича), детально описані народні страви та напої, вірування та обряди.
Унікальним є використання так званої макаронічної мови (італ. maccherònico, від maccheróni — макарони) — механічна суміш слів чи висловів з різних мов або переінакшення їх на іноземний лад. Котляревський імітує мову чужинців, пародіює тих, хто захоплюється запозиченням.
Перше прижиттєве видання - Санкт-Петербург, 1798 року.Складалося всього з трьох частин,  видане коштом конотопського поміщика Максима Парпури без дозволу і відома Котляревського.
Музей книги в Острозі має у збірці унікальне перше прижиттєве видання Енеїди 1798 року, придбане свого часу в букіністичному магазині.