учням

Поради учням

«Стоп булінг!»

Що робити, коли це відбувається зі мною?

Говори - не мовчи

• Поговори з дорослим, якому ти довіряєш. Це можуть бути батьки, вчителі, спортивні тренери, психологи, медіатори, старші брати/сестри, інші родичі тощо. В цій ситуації ти не повинен/а залишатись сам/сама.
  • Якщо тобі важко говорити, напиши про це довіреному дорослому на електронну пошту, месенджери тощо.
  • Попроси своїх батьків поговорити з батьками кривдника. Це часто допомагає вирішити проблему.

Не показуй емоцій

• Дій сміливо, тримай голову високо, дивись кривднику у вічі, навіть якщо почуваєшся невпевнено. Мова твого тіла не має відображати внутрішній стан.
  • Ігноруй глузування та уникай кривдників. Змусь їх думати, що тобі цілком байдуже. Часто глузування закінчуються, коли агресори не отримують бажаної уваги або реакції.
  •  Керуй своїми емоціями. Відчувати гнів та засмучуватись - нормально, але це надає перевагу кривдникові.
  •  Заспокойся. Порахуй до десяти, глибоко вдихни, медитуй або випиши гнівні слова на папір. Ці практики стануть тобі в нагоді пізніше.

Тримайся подалі від кривдників

• Намагайся бути серед людей, особливо на перервах та під час обіду. Уникай відлюдних “кутків” та місць, де зазвичай відбувається цькування.
  • Тримайся поруч приятелів, які можуть захистити тебе. Подумай, на кого ти можеш розраховувати і хто може розраховувати на тебе у подібній ситуації.
  • Якщо тебе фотографують або глузують у роздягальнях, не заходь туди разом із кривдниками.
  •  Якщо ситуація дійшла до фізичної розправи, крадіжок або пошкодження речей - звертайся до поліції.
  • Не застосовуй силу або булінг у відповідь. Це лише погіршить ситуацію та може призвести до більш серйозних наслідків.
  • Якщо ти бачиш, що хтось інший страждає від булінгу, не мовчи. Пропонуй допомогу та клич дорослих.

З будь-якими питаннями про булінг та не тільки, ти можеш звернутися на Національну дитячу "гарячу" лінію: 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів або 116 111 (безкоштовно з мобільних). "Гаряча" лінія працює з 12:00 до 16:00 по буднях

Ефект кривого дзеркала
Підлітки часто вважають, що не потребують контролю та порад батьків. Однак вони або кривлять душею, або помиляються, або кажуть так через недовірливі стосунки з дорослими. Часто тінейджери дивляться не зовсім під тим кутом, під яким може тверезо оцінити ситуацію дорослий. Іноді, наприклад, вони змушують себе повірити у те, що їх симпатія — велике кохання, і роблять через це купу дурниць. Поради ж і зауваження батьків вони сприймають «в багнети». Часто виникає бажання помсти. Зробити на зло дорослим, нехай і завдавши при цьому шкоди собі. Буває, що теми про ЦЕ діти сприймають як жест недовіри, осуду чи докору.

Порада:

Частіше аналізуй слова батьків і свою реакцію на них. Уяви, якби ту ж саму пораду ти почув від друзів. І пам’ятай, що усі намагання «втрутитись» у твоє приватне життя викликані нічим іншим, як любов’ю батьків (нехай навіть іноді поради ці не зовсім обґрунтовані).

Бути попереду

Дуже часто на долю підлітків, котрі мають авторитет у своїх колах, припадає чи не найтяжче випробування: спробувати все, та ще й одним з перших. Аби не втратити свою «популярність», тінейджери йдуть ледь не на все: паління, випивка, наркотики, секс... Це стосується і тих, хто сильно піддається впливу оточуючих. Іноді гнітить думка про те, що він позаду всіх. Отут і починається важкий і тернистий шлях помилок!

Порада:
Ніколи не забувай, що ти людина, а отже, маєш гідність! Якщо ти чогось не хочеш робити, то й не варто, навіть якщо так вчиняє авторитет або ти і сам є авторитетом. Твоє життя — тільки твоє, а не когось іншого і думати про вчинки маєш саме ТИ!

Страшно й соромно спитати

Безперечно, в кожного підлітка виникають особисті відверті питання. Вони б радо поділилися своїми переживаннями, але, як ми вже казали, бояться. Тут причин декілька: не дуже теплі стосунки з батьками, відчуття сорому, провини тощо. Проте краще дізнатись завчасно, аніж потім розплачуватись за свою необізнаність.

Порада:

Якщо тобі не під силу заговорити про щось інтимне з батьками, подзвони в «телефон довіри», або звернися до психолога. До речі, ти можеш ставити запитання  і про  проблеми, пов’язані з конфліктами, шкільними негараздами, алкоголем, наркотиками тощо.

Отже, навіть у найтяжчі хвилини твого  життя у тебе є до кого звернутися. Ти не один! Пам’ятай про це!